Харчове отруєння: причини, симптоматика, лікування

Харчове отруєння: причини, симптоматика, лікування

Young caucasian woman is vomiting in the bathroom.

Харчове отруєння, яке зазвичай є наслідком вживання неякісних продуктів (зіпсованих або забруднених патогенними мікроорганізмами), часто не сприймається нами всерйоз: більшість людей розраховує на те, що їх пронесе – в буквальному значенні цього слова. Тим часом, результат харчового отруєння буде залежати від кількості з’їденої неякісної їжі, збудника кишкової інфекції, а також стану організму окремо взятого хворого.

Харчове отруєння: хто винен?

Найбільш поширеними причинами харчового отруєння є інфекційні мікроорганізми (бактерії, віруси і паразити) або їх токсини. Збудники кишкових інфекцій можуть потрапити до продуктів у будь-який момент – під час їх обробки в умовах домогосподарства або ще на етапі вирощування чи виробництва. Нерідко зараження мікроорганізмами (контамінація) відбувається в домашніх умовах, як правило, при неправильному приготуванні продуктів або внаслідок нехтуванням правилами їх зберігання.

Поширеною причиною виникнення кишкових інфекцій вважається перехресне забруднення – перенесення патогенних мікроорганізмів з однієї поверхні на іншу. Зазвичай таке трапляється, коли в господарстві використовується одна й та ж дошку для обробки сирого м’яса та приготування салатів. Також досить частою причиною харчового отруєння є недостатня термічна обробка м’яса або недбале миття фруктів з овочами. При цьому саме харчове отруєння можуть спровокувати найрізноманітніші бактеріальні, вірусні або паразитарні агенти.

Харчове отруєння: характерні симптоми

Характерні риси харчових отруєнь – гострий початок і бурхливий перебіг. В більшості випадків, інкубаційний період захворювання дуже короткий: зазвичай не більше кількох годин після вживання контамінованої патогенними бактеріями їжі. Трапляється, що передвісником харчового отруєння буває відчуття невиразне, непевне відчуття неблагополуччя в шлунку – в такому випадку хворий скаржиться на те, що його «каламутить».

До специфічних, характерних саме для харчового отруєння проявів, перш за все відносять симптоми з боку шлунково-кишкового тракту: переймоподібний, спастичний біль в області живота, нудота, багаторазове блювання, діарея, котру буває важко зупинити. Паралельно відзначаються прояви загальної інтоксикації – головний біль, підвищення температури тіла, лихоманка, запаморочення, слабкість, зниження апетиту. Шкіра та слизові оболонки зазвичай пересихають, так само, як і язик – він стає сухим і обкладеним білим нальотом.

Харчове отруєння: чим зарадити хворому?

При підозрі на серйозну кишкову інфекцію застосовують антибіотики, але їх повинен призначати тільки лікар. По-перше, лише медичний фахівець зможе встановити основну причину захворювання – для цього потрібно достеменно визначити збудника, адже тільки тоді можна коректно призначити препарат. По-друге, не варто забувати, що терапію антибактеріальними засобами вважають (й справедливо) однією з основних причин дисбактеріозу – стану, за якого порушується мікрофлора після антибіотика. Так що безконтрольний та / або необгрунтований прийом антибіотиків принесе організму, і без того виснаженому харчовим отруєнням, більше шкоди, аніж користі.

Тому якщо вже довелося почати лікування харчового отруєння без допомоги лікаря, необхідно зосередиться на інших стратегіях: детоксикації організму та запобіганню його дегідратації (зневоднення). Першу стратегію можливо реалізувати за допомогою високоефективного ентеросорбенту, другу – частого пиття рідини (бажано, щоб вона була збагачена електролітами) дрібними порціями.

Харчове отруєння: детоксикація та стабілізація

До вибору ентеросорбенти потрібно поставитися серйозно, адже від ефективності детоксикації залежить швидкість одужання хворого. В цьому випадку оптимальним вибором можна назвати комбінований препарат Біонорм – він ефективно поглинає патогени і токсини за рахунок наявності в складі лігніну, інгредієнта рослинного походження, який отримують шляхом глибокої переробки деревини хвойних порід. На тлі інших сорбентів лігнін відрізняється приголомшливою сорбційною здатністю,котра в десятки разів перевищує активоване вугілля – його частинки швидко поглинають молекули токсинів і потім залишають організм в процесі дефекації. Біонорм діє фактично відразу після прийому – він швидко здатен «зв’язати» в кишечнику всі небажані й токсичні сполуки та вивести їх з організму фізіологічним, тобто природним чином.

Якщо ж у процесі лікування харчового отруєння все-таки довелося приймати антибактеріальні препарати, Біонорм допоможе відновити кишечник після антибіотиків й усунути дисбаланс мікрофлори кишечника,котрий виникає на тлі антибіотикотерапії. Такий ефект забезпечує другий активний компонент Біонорма – пребіотик лактулоза. (Пребіотики – корисні і безпечні речовини, які сприяють розвитку нормо флори кишечника, вибірково стимулюючи зростання або активність корисних бактерій, що заселяють травний тракт.)

Схема застосування Біонорма:

  • дорослим і дітям старше 12 років – по 2-3 таблетки 3 рази на день;дітям у віці 6-12 років – по 1-2 таблетки 3 рази на день;
  • дітям у віці 3-6 років – по 1 таблетці 3 рази на день.
  • Разову дозу слід приймати за 1-1,5 години до або після їди. Курс прийому становить 14 днів. Втім, його можна повторити за необхідності (за рекомендацією лікаря).

НА ЦЮ Ж ТЕМУ

Ентеросорбенти: види препаратів за складом, їх ефективність

Ентеросорбенти: види препаратів за складом, їх ефективність

Ентеросорбенти – великий клас препаратів, основною терапевтичною метою яких є виведення з організму різних отруйних речовин, тобто, по суті, його детоксикація. Втім, різні препарати класу ентеросорбентів виконують це завдання

Продовжити читання
Ентеросорбенти: безпека та ефективність

Ентеросорбенти: безпека та ефективність

Практично всі ентеросорбенти – це препарати, котрі діють приблизно однаковим чином (правда, зі різним результатом): вони поглинають в кишечнику токсини, пов’язують їх та виводять в процесі дефекації. Проте ефект таких лікарських засобів

Продовжити читання
Отруєння ліками: найбільш розповсюджені види, їх симптоматика

Отруєння ліками: найбільш розповсюджені види, їх симптоматика

«Все може бути отрутою – все залежить лише від дози» – всі лікарі люблять повторювати цю знамениту фразу Парацельса. Так, навіть звичайна сіль може стати отрутою, а будь-які ліки – й поготів! Саме тому необхідно знати, які симптоми

Продовжити читання
ВИБАЧТЕ, ЩОБ НАДАТИ ВАМ ДОСТУП ДО ЦИХ МАТЕРІАЛІВ, МИ ПОВИННІ ПЕРЕКОНАТИСЯ, ЩО ВИ ЛІКАР. БУДЬ ЛАСКА, ВИБЕРІТЬ ВІДПОВІДІ НА ПИТАННЯ НИЖЧЕ:
Корисна мікрофлора кишечника синтезує:
Вітамін C Білірубін Коліцин В
ВИБАЧТЕ, ВАШІ ВІДПОВІДІ НЕ СПІВПАДАЮТЬ З ПРАВИЛЬНИМИ.