Отруєння: види, симптоми, що робити в домашніх умовах

Отруєння: види, симптоми, що робити в домашніх умовах

Young woman about to vomit into a toilet

Непросмажений бургер, шаурма з майонезом або молочний коктейль з фургона а ля «кафе на тротуарі»… Визначити істинну причину поганого самопочуття часом важко, або й навіть неможливо. Втім набагато важливіше – знати симптоми харчового отруєння та правильно на них відреагувати.

Що викликає отруєння?

Причиною більшості харчових отруєнь стають патогени або токсини, які утворюються патогенними мікроорганізмами.

Бактерії. Найбільш поширена причина. Якщо говорити про вплив шкідливих бактерій, відразу ж варто запідозрити кишкову паличку, кампілобактерії, клостридії, сальмонели та лістерії. Харчове отруєння, в якому задіяні лістерії чи сальмонели, можуть призвести до серйозних наслідків.

Паразити. Харчові отруєння, викликані ними, не настільки поширені, як бактеріальні, проте не менш небезпечні. До того ж ослаблена паразитом імунна система може стати сприятливим фоном для розвитку серйозних побічних ефектів.

Віруси. Норовірус (вірус кишкового грипу) викликає більш 19 мільйонів харчових отруєнь щороку і є причиною епідемій кишково-шлункових захворювань небактеріальної природи.

Токсини.

    • Люди, які страждають ангінами, фурункульозами та іншими гнійними захворювання, збудником яких є стафілокок (в більшості випадків) або протей (Proteus vulgaris), клостридії (Clostridium perfringens, Clostridium difficile), можуть контамінувати (заразити) патогенами продукти харчування.

Хворі тварини (в тому числі домашня худоба) також можуть стати джерелом зараження молока або сиру стафілококом та іншими небезпечними мікроорганізмами. За умови подальшого порушення умов зберігання продуктів харчування (повторні багаторазові нагрівання, невідповідна температура зберігання, недостатня теплова) призводять до того, що стафілококи чи інші збудники починають активно розмножуватися та заражати продукти харчування токсинами. Небезпека полягає в тому, що продукти харчування з токсинами стафілококів практично нічим не відрізняються ні за кольором, ні за запахом від доброякісних продуктів.

Окремо виділяють хімічне і медикаментозне отруєння, причиною яких стають різноманітні хімічні сполуки: такий тип отруєнь дуже небезпечний і вимагає негайної допомоги медичних фахівців. Крім того, вагітні жінки, люди похилого віку та отруєння у дитини вимагають особливої уваги, лікування та догляду у випадку отруєння.

Отруєння: що робити з продуктами харчування?

Патогени можуть міститися практично в будь-якій їжі. Основна причина більшості випадків отруєнь – немиті овочі, фрукти або невимиті належним чином руки (особливо перед процесом приготування їжі), а також продукти харчування, які готувалися або зберігалися в неналежних умовах. Дуже уважно потрібно ставитися до м’яса, яєць (особливо із забрудненою шкаралупою) і молочним продуктам. Також забруднена вода, яку, до речі, можна випадково ковтнути під час купання (особливо небезпечні непроточні водойми), також може стати причиною виникнення симптомів харчового отруєння.

Симптоми харчового отруєння

Практично кожна людина на планеті переносила як мінімум одне харчове отруєння. Втім деякі категорії людей, наприклад, з ослабленим імунітетом, захворюваннями органів травлення, пацієнти після хірургічних втручань, діти й особи похилого віку, люди, які страждають на аутоімунні захворювання, а також хворі після прийому антибіотиків більшою мірою схильні до ризику розвитку ускладнень після отруєння ( у тому числі – до порушень балансу мікрофлори кишечника).

Час прояву симптомів отруєння, а також їх інтенсивність залежать від виду патогена, тобто причини отруєння. В деяких випадках симптоми отруєння з’являються через 30 хвилин – 1 годину після вживання неякісних продуктів. Іноді від моменту вживання бацили до появи симптомів отруєння проходить доба.

У більшості випадків отруєння проявляється, як мінімум, трьома з наступних симптомів:
– біль в животі;
– діарея;
– нудота;
– блювота;
̶- втрата апетиту;

Загальні симптоми: підвищення температури, слабкість; головний біль.

Симптоми серйозного отруєння, котре вже вимагає негайного звернення до лікаря:
̶- діарею тривалістю понад 3 днів;
̶- кал з домішками крові;
̶- блювоту з домішками крові;
̶- температуру вище 38,5 ° С;
– проблеми із зором і промовою;
– дегідратацію (сухість слизових оболонок, відчуття спраги, невеликий об’єм сечі, зниження частоти сечовипускання).

Отруєння: що робити в домашніх умовах

Як правило, нетяжкий харчове отруєння можна вилікувати без госпіталізації, і триває воно від 3 до 5 днів. Дуже важливо уникнути зневоднення (дегідратації) – для цього потрібно постійно пити невеликими ковтками підсолену або підсолоджену воду. ВОЗ рекомендує пити просту воду з додаванням кухонної солі (3,5 г / 1 л), харчової соди (2,5 г / 1 л), хлориду калію (1,5 г / 1 л) і глюкози (20 г / 1 л). У домашніх умовах складно знайти всі необхідні складові, тому рецепт можна трохи модифікувати і змішати сіль (3 г), цукор (18 г) і просту чисту воду (1 л).

Не можна вживати напої з кофеїном: вони не тільки підвищують ризик дегідратації, а й подразнюють шлунок. Трав’яні чаї (ромашка, м’ята), в свою чергу, посприяють відновленню водного балансу та допоможуть «заспокоїти» шлунок.

При отруєнні необхідно відмовитися від важкої, жирної, гострої, солодкої їжі, м’яса, молока і молочних продуктів. Варто припинити прийом їжі до моменту, коли закінчиться блювання. В період лікування краще обмежитися відварною без солі і спецій рисом або картоплею.

Отруєння: препарат першої допомоги

Основна мета прийому препаратів під час отруєння – полегшення симптомів і нормалізація роботи шлунково-кишкового тракту. Препарати, дія яких спрямована на відновлення функцій кишечника, повинні вирізнятися не тільки високою сорбційною активністю, а й сприяти формуванню нормальної мікрофлори кишечника.

Одним з таких препаратів є Біонорм, який виробляється Київським вітамінним заводом. Поєднання нерозчинних харчових волокон (лігніну і целюлози) і пребіотика (лактулози) у його складі дозволяє швидко зв’язати й вивести патогенні бактерії з організму, нормалізувати обмін речовин й активізувати імунітет. Лактулоза забезпечує оптимальні умови для розвитку і відновлення мікрофлори кишечника, котра завжди страждає від отруєння.

Схема застосування Біонорма при отруєнні:

      • дорослим і дітям старше 12 років – по 2-3 таблетки 3 рази на день;
      • дітям у віці 6-12 років – по 1-2 таблетки 3 рази на день;
      • дітям у віці 3-6 років – по 1 таблетці 3 рази на день.

Разову дозу слід приймати за 1-1,5 години до або після їди.

Препарат приймають до нормалізації стану. Тривалість курсу прийому – до 14 днів, але вона може бути змінена лікарем. Так само може бути призначений повторний курс прийому Біонорма.

НА ЦЮ Ж ТЕМУ

Ентеросорбенти: види препаратів за складом, їх ефективність

Ентеросорбенти: види препаратів за складом, їх ефективність

Ентеросорбенти – великий клас препаратів, основною терапевтичною метою яких є виведення з організму різних отруйних речовин, тобто, по суті, його детоксикація. Втім, різні препарати класу ентеросорбентів виконують це завдання

Продовжити читання
Ентеросорбенти: безпека та ефективність

Ентеросорбенти: безпека та ефективність

Практично всі ентеросорбенти – це препарати, котрі діють приблизно однаковим чином (правда, зі різним результатом): вони поглинають в кишечнику токсини, пов’язують їх та виводять в процесі дефекації. Проте ефект таких лікарських засобів

Продовжити читання
Отруєння ліками: найбільш розповсюджені види, їх симптоматика

Отруєння ліками: найбільш розповсюджені види, їх симптоматика

«Все може бути отрутою – все залежить лише від дози» – всі лікарі люблять повторювати цю знамениту фразу Парацельса. Так, навіть звичайна сіль може стати отрутою, а будь-які ліки – й поготів! Саме тому необхідно знати, які симптоми

Продовжити читання
ВИБАЧТЕ, ЩОБ НАДАТИ ВАМ ДОСТУП ДО ЦИХ МАТЕРІАЛІВ, МИ ПОВИННІ ПЕРЕКОНАТИСЯ, ЩО ВИ ЛІКАР. БУДЬ ЛАСКА, ВИБЕРІТЬ ВІДПОВІДІ НА ПИТАННЯ НИЖЧЕ:
Корисна мікрофлора кишечника синтезує:
Вітамін C Білірубін Коліцин В
ВИБАЧТЕ, ВАШІ ВІДПОВІДІ НЕ СПІВПАДАЮТЬ З ПРАВИЛЬНИМИ.