Отруєння: причини отруєння, лікування

Отруєння: причини отруєння, лікування

Girl holding nose near refrigerator

Залишки їжі в холодильнику виглядали і пахли трохи дивно, але ви прийняли рішення ризикнути та доїсти все. Через деякий, досить короткий час, самопочуття погіршилося – почав боліти живіт, стала наростати нудота… Це типова для харчового отруєння ситуація: симптоми захворювання спричинили патогенні бактерії, що розмножилися в продуктах за час їх перебування в холодильнику (досить тривалого, до речі).

Причини харчового отруєння

Харчове отруєння виникає внаслідок вживання продуктів, контамінованих збудниками кишкових інфекцій або продуктами їхньої життєдіяльності. Бактеріальні отруєння становлять понад 90% від усіх випадків інтоксикацій. Найбільш часто ці неприємності відбуваються влітку: швидкому розмноженню бактерій сприяє спека. В їжу бактерії потрапляють різними шляхами – винуватцями можуть стати:
– неправильне зберігання та приготування продуктів.
– вода, яка використовується для обробки або приготування, може містити відходи життєдіяльності людей або тварин;
– контакт м’яса з бактеріями з кишечника тварини в процесі обробки.

Харчове отруєння може спровокувати досить велика кількість бактерій, проте статистика виділяє чотири найбільш поширених мікроорганізми, котрі стають винуватцями токсикоінфекцій – кишкові палички, сальмонели, шигели та клостридії. Вони та деякі інші патогени викликають доволі характерні шлунково-кишкові симптоми (нудота, біль в животі, блювання, проноси) та більш неспецифічні прояви інтоксикації (головний біль, запаморочення, лихоманка). Часове вікно – період від моменту зараження до прояву перших симптомів зазвичай становить кілька годин, хоча іноді може розширитися й на декілька днів.

Лікування харчового отруєння

Для ефективного лікування важливо розуміти причину і характер отруєння, в тому числі для того, щоб при необхідності вчасно звернутися до лікаря. Харчове отруєння може виявлятися в різному ступені тяжкості, найскладніші випадки вимагають термінової госпіталізації. Втім у більшості випадків протягом декількох днів стан хворого покращується. Проте лікування необхідне в будь-якому разі, його мета – усунення інтоксикації, профілактика зневоднення, відновлення функції шлунково-кишкового тракту. Своєчасно розпочате лікування дозволяє організму швидше й простіше впоратися з інтоксикацією та уникнути ускладнень.

Перший крок в лікуванні – припинення прийому їжі до моменту, аж поки не закінчиться блювання (включно з потугами на нього). Після цього краще вживати легку їжу, відмовитися від молока та молочних продуктів, гострої й солодкої їжі, алкоголю. Допомогти «перемогти» нудоту може питво в невеликих кількостях простої чистої води. Прийом антидіарейних препаратів має узгоджуватися з лікарем.

Другий крок – запобігти дегідратації організму. Для цього можна пити просту чисту (питну) воду невеликими ковтками. Якщо блювота і діарея тривають більше 24 годин, варто вдатися до засобів пероральної регідратації.

Рецепт засобу для регідратації організму, рекомендований ВООЗ:
– натрію хлорид (харчова сіль) – 3,5 г
– натрію бікарбонат (харчова сода) – 2,5 г
– калію хлорид – 1,5 г
– глюкоза – 20 г
– проста вода – 1 л.

Простий рецепт для пероральної регідратації, наближений до формули рекомендованого: кухонна сіль (3 г), цукор (18 г), вода (1 л).

Якщо ж протягом 3 днів не спостерігається ознак поліпшення або, навпаки, стан хворого погіршується необхідно звернутися до лікаря в разі. Тривожні симптоми:
– різкий / постійний біль в животі;
– підвищена температура;
– блювота з домішками крові;
– під час дефекації виділяється кров або кров’яні згустки;
– ознаки дегідратації: сухість у роті, зниження частоти сечовипускання, втома, збільшення частоти серцевих скорочень або частоти дихання.

Третій крок – прийом препаратів, нормалізують роботу шлунково-кишкового тракту. Одним з таких препаратів є Біонорм виробництва Київського вітамінного заводу. Біонорм вирізняється високою сорбційною активністю, й окрім цього, сприяє формуванню нормальної мікрофлори кишечника. Таким чином цей препарат допомагає уникнути наслідків різних захворювань шлунково-кишкового тракт.

Секрет його ефективності полягає у вдалій комбінації нерозчинних харчових волокон (лігнін, целюлоза) та пребіотика (лактулоза). Лігнін і целюлоза зв’язують і виводять патогенні бактерії і продукти їх розпаду. Лактулоза не тільки сприяє нормалізації обміну речовин, а й допомагає засвоєнню вітамінів, мікро- і макроелементів і стимулює неспецифічний імунітет. Біонорм нетоксичний і діє тільки в шлунково-кишковому тракті.

У лікуванні отруєння необхідно приймати Біонорм за 1-1,5 години до або після їжі за наступною схемою:

  • дорослим і дітям старше 12 років – по 2-3 таблетки 3 рази на день;
  • дітям у віці 6-12 років – по 1-2 таблетки 3 рази на день;
  • дітям у віці 3-6 років – по 1 таблетці 3 рази на день.

Препарат приймають до нормалізації стану. Тривалість курсу прийому – до 14 днів, але він може бути змінений лікарем. Так само може бути призначений повторний курс прийому Біонорма.

НА ЦЮ Ж ТЕМУ

Ентеросорбенти: види препаратів за складом, їх ефективність

Ентеросорбенти: види препаратів за складом, їх ефективність

Ентеросорбенти – великий клас препаратів, основною терапевтичною метою яких є виведення з організму різних отруйних речовин, тобто, по суті, його детоксикація. Втім, різні препарати класу ентеросорбентів виконують це завдання

Продовжити читання
Ентеросорбенти: безпека та ефективність

Ентеросорбенти: безпека та ефективність

Практично всі ентеросорбенти – це препарати, котрі діють приблизно однаковим чином (правда, зі різним результатом): вони поглинають в кишечнику токсини, пов’язують їх та виводять в процесі дефекації. Проте ефект таких лікарських засобів

Продовжити читання
Отруєння ліками: найбільш розповсюджені види, їх симптоматика

Отруєння ліками: найбільш розповсюджені види, їх симптоматика

«Все може бути отрутою – все залежить лише від дози» – всі лікарі люблять повторювати цю знамениту фразу Парацельса. Так, навіть звичайна сіль може стати отрутою, а будь-які ліки – й поготів! Саме тому необхідно знати, які симптоми

Продовжити читання
ВИБАЧТЕ, ЩОБ НАДАТИ ВАМ ДОСТУП ДО ЦИХ МАТЕРІАЛІВ, МИ ПОВИННІ ПЕРЕКОНАТИСЯ, ЩО ВИ ЛІКАР. БУДЬ ЛАСКА, ВИБЕРІТЬ ВІДПОВІДІ НА ПИТАННЯ НИЖЧЕ:
Корисна мікрофлора кишечника синтезує:
Вітамін C Білірубін Коліцин В
ВИБАЧТЕ, ВАШІ ВІДПОВІДІ НЕ СПІВПАДАЮТЬ З ПРАВИЛЬНИМИ.