Отруєння у дитини: види, симптоми, перша допомога

Отруєння у дитини: види, симптоми, перша допомога

Little girl with pain in belly and worried mother indoors

Отруєння у дитини – на жаль, поширена ситуація. Справді, діти схильні все “пхати до рота”, й до того ж організм більшості дітей ще не досить добре сформований (особливо молодшого віку), щоб самостійно протистояти інтоксикаціям. Саме тому дуже важливо правильно лікувати дитину з отруєнням, починаючи з перших симптомів і закінчуючи періодом реабілітації.

Види отруєння у дитини

З усіх можливих варіантів отруєння в дитячому віці найчастіше зустрічаються випадки отруєння токсичними речовинами, які потрапляють в організм через рот. Причиною отруєння в даному випадку може бути неякісна їжа, залишені без нагляду лікарські засоби, засоби побутової хімії, отруйні гриби, ягоди, алкоголь і сурогати тощо. Інші шляхи інтоксикацій – інгаляційне (через дихальні шляхи), через шкіру та ін’єкційне – зустрічаються у дітей набагато рідше.

Отруєння у дитини: перші симптоми

Характер симптомів отруєння у дитини багато в чому залежить від типу токсичної речовини, її дози та способу надходження в організм. Найчастішими симптомами отруєння у дитини є біль в животі, нудота, блювота, пронос, головний біль, погіршення загального самопочуття, блідість шкіри, млявість, лихоманка, пітливість, а у важких випадках – порушення дихання і судоми. Симптоми отруєння у дитини можуть з’явитися одразу ж після контакту з токсичною речовиною, а можуть -і через кілька годин й навіть днів після цього.

Оскільки дитячий організм надто вразливий і може відреагувати на контакт з токсином непередбачуваним чином, перше, що повинні зробити батьки, запідозривши отруєння у дитини – це негайно викликати швидку допомогу, щоб отримати кваліфіковану консультацію й призначення лікаря.

Отруєння у дитини: перша допомога

Паралельно з дзвінком до служби швидкої допомоги, потрібно почати надавати першу допомогу. Важливо усвідомити: чим раніше видалити токсини з організму дитини – ти менша вірогідність ускладнень, серед яких також може бути й летальний результат.

При отруєнні дитини через рот необхідно дати їй випити один-дві склянки води (питна вода з невеликою кількістю солі, або дуже блідий світло-рожевий розчин марганцівки) та викликати блювання, натиснувши кінчиком пальця або ложки на корінь язика. Цю процедуру потрібно повторювати до повного очищення шлунку (зупинитися можна тільки тоді, коли блювота стає чистою, без будь-яких домішок).

На жаль, цей ефективний прийом підходить для першої допомоги не кожній дитині: не можна викликати блювоту у дітей віком до 1 року, у дитини в несвідомому стані, при підозрі на отруєння кислотами, лугами або бензином.

Після промивання шлунка дитині потрібно дати один із сучасних ентеросорбентів, зігріти, заспокоїти його і чекати лікаря. При харчовому отруєнні, що супроводжується блювотою і діареєю, треба давати дитині воду і регідратуючі розчини (наприклад, регідрон) – це дозволить уникнути зневоднення та його наслідків.

При отруєнні токсином, що проникли в організм через шкіру, перша допомога полягає у видаленні отруйної речовини зі шкіри – це можна зробити за допомогою теплої мильної води і губки, або марлевого тампона. Замість мильного розчину можна використовувати слабкий розчин харчової соди.

При інгаляційному отруєнні (при вдиханні отруйних речовин) перша допомога полягає в наступному: дитину треба винести на свіже повітря, звільнити від стискує подих одягу. Якщо дитина без свідомості, його слід покласти на бік, щоб блювотні маси при можливому блюванні не заблокований дихальні шляхи. Якщо дитина у свідомості і вміє полоскати рот, корисно полоскати рот чистою водою або слабким розчином харчової соди.

При підозрі на отруєння у дитини ні в якому разі не можна:

  • давати їй лікарські препарати (крім ентеросорбентів в обумовлених випадках),
  • використовувати холодні або зігріваючі компреси на живіт,
  • давати дитині їсти,
  • намагатися нейтралізувати отруйну речовину іншим хімічною речовиною (наприклад, кислоту – лугом).

Отруєння у дитини: реабілітаційний період

Після повернення додому з лікарні проводиться лікування, котре допомагає відновити сили дитини. Тривалість відновного періоду залежить від тяжкості й характеру отруєння, в середньому, воно складає від кількох днів до кількох тижнів й базується на дієтичному харчуванні, відновленні електролітного балансу за рахунок пиття. Важливо дотримуватися всіх рекомендацій лікаря.

У перші дні після отруєння годувати дитину можна овочевим або курячим бульйоном, можна давати галети і сухарі. При нормальному самопочутті раціон поступово розширюють, додаючи в нього звичні для дитини страви. Якщо причиною отруєння став певний продукт, його дитині давати не можна. Також не можна годувати дитину жирними сортами м’яса і риби, будь-якими видами капусти, смаженими, маринованими і консервованими продуктами. Протипоказані будь-які види газованої води.

Дуже важливим компонентом реабілітації дитини після отруєння вважається відновлення нормальної кишкової мікрофлори. Зазвичай з цією метою лікар рекомендує збалансовану молочно-рослинну дієту разом з курсовим прийомом пребіотічних препаратів. Пребіотики забезпечують організм речовинами, життєво необхідними для росту і розвитку власної нормальної кишкової мікрофлори організму.

Отруєння у дитини: виведення токсинів та відновлення мікрофлори

Гарним прикладом ефективного пребіотика можна вказати препарат Біонорм виробництва компанії «Київський вітамінний завод», застосування якого батьки можуть обговорити з лікарем.

Біонорм постачає організм харчовими волокнами і пребіотиком лактулозою – це дозволяє швидко відновити баланс кишкової мікрофлори. Біонорм також сприяє видаленню з організму залишилися токсинів і оптимізує роботу травної системи. Препарат нетоксичний і не викликає звикання або розвитку побічних ефектів.

Для лікування отруєнь у дітей Біонорм можна застосовувати, починаючи з трирічного віку.

Схема застосування Біонорма при отруєнні у дитини:

  • дітям старше 12 років – по 2-3 таблетки тричі на день;
  • дітям у віці 6-12 років – по 1-2 таблетки тричі на день;
  • дітям у віці 3-6 років – по 1 таблетці тричі на день.

Разову дозу слід приймати за 1-1,5 години до або після їди. Препарат приймають до повного зникнення симптомів отруєння у дитини. Тривалість курсу зазвичай становить до 14 днів, але може бути змінена лікарем. Так само може бути призначений повторний курс прийому Біонорма.

НА ЦЮ Ж ТЕМУ

Ентеросорбенти для дітей: коли застосовувати, переваги і недоліки

Ентеросорбенти для дітей: коли застосовувати, переваги і недоліки

Комплектуючи домашню аптечку, кожна господиня орієнтується на особливості, стан здоров'я і потреби членів своєї сім'ї. Однак існує низка препаратів, які обов'язково мають увійти до складу кожної домашньої аптечки, особливо в сім'ях з дітьми. До цієї групи ліків...

Продовжити читання
Дитина отруїлася: чим отруїлася, симптоми, перша допомога

Дитина отруїлася: чим отруїлася, симптоми, перша допомога

Дбайливі батьки роблять все можливе для того, щоб їх дитина росла здоровою – вони намагаються захистити малюка від усіляких небезпек, і, звісно ж, годують його лише свіжими та корисними продуктами. Втім досить часто трапляються ситуації

Продовжити читання
Харчове отруєння у дитини: симптоми, перша допомога, відновлення

Харчове отруєння у дитини: симптоми, перша допомога, відновлення

Всім відомо, що їжа для дітей повинна бути якісною та свіжою – інакше виникає ризик харчового отруєння, котре, на жаль, трапляється досить часто. Як розпізнати харчове отруєння у дитини і допомогти йому, а також як відновити роботу

Продовжити читання
ВИБАЧТЕ, ЩОБ НАДАТИ ВАМ ДОСТУП ДО ЦИХ МАТЕРІАЛІВ, МИ ПОВИННІ ПЕРЕКОНАТИСЯ, ЩО ВИ ЛІКАР. БУДЬ ЛАСКА, ВИБЕРІТЬ ВІДПОВІДІ НА ПИТАННЯ НИЖЧЕ:
Корисна мікрофлора кишечника синтезує:
Вітамін C Білірубін Коліцин В
ВИБАЧТЕ, ВАШІ ВІДПОВІДІ НЕ СПІВПАДАЮТЬ З ПРАВИЛЬНИМИ.