Отруєння: симптоми і перша допомога

Отруєння: симптоми і перша допомога

Woman in toilet

Отруєння – один за небагатьох серйозних станів, за яких знання про правила надання першої допомоги можуть виявитися вирішальними для здоров’я чи навіть врятувати людині життя. Оскільки існує величезна кількість речовин, які здатні викликати отруєння, то, відповідно, і реакція організму на отруту може бути різна. Та все ж таки можна виділити основні принципи надання першої допомоги після отруєння.

Побачити симптоми отруєння

Порушення дихання, роботи серцево-судинної системи, порушення роботи нирок, печінки і т.д. – по суті, реакція організму може виникнути будь-де. І кваліфікована лікарська допомога має полягати в тому, щоб запобігти порушенням роботи органів. А перша допомога при отруєнні вимагає від нас діяти відповідно симптомів (наприклад, укрити людину у випадку розвитку гіпотермії – зниження температури).

Отруєння і перша допомога за допомогою антидотів

На випадок отруєння ліками, для деяких препаратів можна віднайти такі речовини, як антидоти. Так, наприклад, при отруєнні парацетамолом приймають ацетилцистеїн. Дозування підбирають, враховуючи масу тіла та симптоми самого отруєння. Антидоти мають своє «часове вікно», певні правила титрування, тому підбираються лікарями-реаніматологами і токсикологами. У побуті поняття антидотів має сенс поширювати тільки на лужні та кислотовмісні розчини, при яких, згідно із законами хімії, кислота та луг можуть нейтралізувати одне одного чи антагоністичні їм речовини.

Перша допомога при отруєнні: засоби природного очищення

Блювання – абсолютно нормальна фізіологічна реакція на інтоксикацію. Якщо вона відсутня, її необхідно викликати, аби зменшити кількість отруйних речовин в шлунку. Для стимуляції цього рефлексу використовують механічний спосіб – роздратування ділянок глотки, які викликають відповідний рефлекс, а також певні засоби – розчин солі (1 столова ложка на склянку теплої води), «марганцівки» (1-2 кристали марганцю на 1 літр води).

Викликати блювоту рекомендується після багатьох отруєнь, починаючи від харчових і закінчуючи хімічними. Виняток становлять:
– сильні луги / кислоти / окислювачі, випадково прийняті всередину (наприклад, засоби побутової хімії);
– речовини, які можуть викликати кому / судоми та зниження тиску;
– бензин, гас і інші продукти нафтопереробки – вони мало впливають на слизову шлунка, але можуть при вдиханні серйозно пошкодити легені.

Не можна використовувати для стимуляції блювоти мінеральну воду, оскільки вона підсилює всмоктування отруйних речовин.

Перша допомога при отруєнні: промивання шлунка за допомогою зонду

Це більш надійний спосіб очищення шлунку, проте він має деякі тимчасові обмеження: при отруєнні рідкими речовинами ефективний протягом години після їх вживання, а при отруєнні лугами – протягом 2 годин. При отруєнні кислотами такий інтервал становить вже 6-8 годин, а при отруєнні препаратами (особливо наркотичного або психотропної дії) є сенс в промиванні шлунка протягом першої доби після отруєння.

Перша допомога при отруєнні: проносні засоби

Незважаючи на те, що деякі токсикологи ставлять під сумнів використання проносних засобів, більшість лікарів впевнені в їх необхідності. Логіка досить проста: необхідно максимально скоротити час перебування отруйних речовин в шлунково-кишковому тракті. Протипоказанням до використання проносних можуть бути сильна діарея або підозра на непрохідність кишечника.

Перша допомога при отруєнні: ентеросорбенти

Їх прийом рекомендується абсолютно при всіх видах інтоксикацій – доцільність застосування єнтеросорбентів як засобу першої допомоги при отруєнні не викликає сумнівів. Діапазон застосування ентеросорбентів не обмежується тими отруєннями, при яких токсична речовина потрапляє в шлунково-кишковий тракт. Прийом достатньої кількості ентеросорбенту здатний вивести токсичні речовини з крові: такий результат досягається завдяки тому, що в кишкових ворсинках кровоносні судини розташовані дуже близько від поверхні слизової оболонки. З одного боку, ця анатомічна особливість забезпечує всмоктуваність корисних речовин. З іншого – може забезпечити виведення токсичних речовин з потоку крові, тобто абсорбцію.

Який ентеросорбент прийняти?

Варто вибрати потужний ентеросорбент, наприклад, засіб Біонорм – він відрізняється від всіх інших сорбентів, які є в аптеках, комплексним складом. На сьогодні цей засіб не має аналогів: завдяки вмісту харчових волокон (целюлози і лактулози) та активованого лігніну, дія Біонорму майже в 20 разів сильніша від активованого вугілля, тобто, цей сорбент поглинає і більше токсичних речовин, і робить це швидше.

Ще одна особливість Біонорма – його здатність зв’язувати різні речовини, котрі викликають отруєння:
– мікроорганізми, що викликають отруєння, і токсини, які утворюються цими мікроорганізмами;
– важкі метали та інші сполуки, що знаходяться в продуктах харчування або в воді;
– вільні радикали;
– жовчні кислоти, холестерин, білірубін – їх кількість може підвищуватися при проблемах з жовчним міхуром і печінкою;
– шкідливі речовини, які утворюються в організмі (ендотоксини), аміак.

Крім того, за рахунок наявності в складі засобу лактулози, забезпечується фізіологічна перистальтика кишечника, і завдяки цьому токсичні речовини швидше виводяться з організму. Інша властивість лактулози – пребіотика – дозволяє створити в кишечнику сприятливі умови для розвитку здорової, корисної мікрофлори: ця властивість Біонорму дозволяє застосовувати його з метою профілактики та лікування дисбактеріозу.

Для лікування і відновлення мікрофлори кишечника необхідно приймати Біонорм за 1-1,5 години до або після їжі:

  • дорослим і дітям старше 12 років – по 2-3 таблетки 3 рази на день;
  • дітям у віці 6-12 років – по 1-2 таблетки 3 рази на день;
  • дітям у віці 3-6 років – по 1 таблетці 3 рази на день.

Препарат приймають до нормалізації стану. Курсу прийому – до 14 днів, але він може бути змінений лікарем. Так само може бути призначений повторний курс прийому Біонорма.

НА ЦЮ Ж ТЕМУ

Ентеросорбенти: види препаратів за складом, їх ефективність

Ентеросорбенти: види препаратів за складом, їх ефективність

Ентеросорбенти – великий клас препаратів, основною терапевтичною метою яких є виведення з організму різних отруйних речовин, тобто, по суті, його детоксикація. Втім, різні препарати класу ентеросорбентів виконують це завдання

Продовжити читання
Ентеросорбенти: безпека та ефективність

Ентеросорбенти: безпека та ефективність

Практично всі ентеросорбенти – це препарати, котрі діють приблизно однаковим чином (правда, зі різним результатом): вони поглинають в кишечнику токсини, пов’язують їх та виводять в процесі дефекації. Проте ефект таких лікарських засобів

Продовжити читання
Отруєння ліками: найбільш розповсюджені види, їх симптоматика

Отруєння ліками: найбільш розповсюджені види, їх симптоматика

«Все може бути отрутою – все залежить лише від дози» – всі лікарі люблять повторювати цю знамениту фразу Парацельса. Так, навіть звичайна сіль може стати отрутою, а будь-які ліки – й поготів! Саме тому необхідно знати, які симптоми

Продовжити читання
ВИБАЧТЕ, ЩОБ НАДАТИ ВАМ ДОСТУП ДО ЦИХ МАТЕРІАЛІВ, МИ ПОВИННІ ПЕРЕКОНАТИСЯ, ЩО ВИ ЛІКАР. БУДЬ ЛАСКА, ВИБЕРІТЬ ВІДПОВІДІ НА ПИТАННЯ НИЖЧЕ:
Корисна мікрофлора кишечника синтезує:
Вітамін C Білірубін Коліцин В
ВИБАЧТЕ, ВАШІ ВІДПОВІДІ НЕ СПІВПАДАЮТЬ З ПРАВИЛЬНИМИ.