Дитина після прийому антибіотиків: симптоми порушень мікрофлори, лікування

Дитина після прийому антибіотиків: симптоми порушень мікрофлори, лікування

doctor house call. examines sick child.

Антибіотики, або антимікробні препарати – чисельна група лікарських засобів, які надто часто використовується для лікування інфекційних захворювань у дорослих і дітей. Незважаючи на виражений терапевтичний ефект антибіотиків, у більшості з них також недоліки – побічні дії, котрим не завжди вдається запобігти. Одним з найбільш поширених побічних ефектів антибіотиків можна назвати дисбаланс кишкової мікрофлори (дисбактеріоз), який найчастіше виникає у дітей після прийому антибіотиків.

Чому страждає кишкова мікрофлора після лікування антибіотиками

Порушення якісного та кількісного складу кишкової мікрофлори при використанні антибіотиків виникає через недостатньо вибіркову дія більшості антимікробних агентів. Тобто, потрапляючи в організм хворого, антибіотик знищує або пригнічує не тільки шкідливу (патогенну) мікрофлору, але і цілий ряд корисних для людини мікроорганізмів, результатом чого стає дисбактеріоз. Через декі особливості дитячого організму, у них особливо часто розвивається дисбактеріоз після прийому антибіотиків. Тривалий час цей стани зберігається у маленьких дітей. Тому дитина після антибіотиків вимагає підвищеної уваги з боку батьків і лікаря.

Варто зазначити, що ризик розвитку дисбактеріозу у дітей (так само як і у дорослих) підвищується у випадку нераціональної антибіотикотерапії, тобто при самостійному призначенні лікування (без участі лікаря), неправильному виборі препарату, використанні невірної дози, неправильної схеми лікування або занадто тривалої антибіотикотерапії . Наслідком нелоцільного використання таких засобів, крім дисбактеріозу, може стати розвиток резистентності мікроорганізмів до цього антибіотика і структурно подібних препаратів, тому в наступний раз при захворюванні антибіотик може виявитися неефективним.

В цілому, розвиток дисбактеріозу у дитини може стати наслідком лікування будь-яким з сучасних антибіотиків. Тому дитина після антибіотиків майже завжди потребує відновного лікування.

Симптоми порушень кишкової мікрофлори у дитини після антибіотиків

Зміни у складі кишкової мікрофлори, що виникають у дитини після прийому антибіотиків, можуть проявлятися по різному: часом дисбактеріоз може протікати практично безсимптомно, в інших випадках його супроводжують досить дискомфортні та болючі прояви. Найчастіше порушення кишкової мікрофлори у дітей проявляється болем у животі, його здуттям, закрепами чи, навпаки, проносами, або їх чергуванням запору, нудота, а також порушенням апетиту і всмоктування поживних речрвин. Часто змінюється характер калу – з’являється сильний неприємний запах, калові маси стають кашоподібними або пінистими, нерідко з домішками слизу. У важких випадках (через порушення кишкового всмоктування важливих нутрієнтів, вітамінів, макроелементів) можливе погіршення загального стану дитини – виникають занепокоєння, дратівливість, порушення сну.

Важливо, що симптоми дисбактеріозу можуть з’явитися як під час або відразу після лікування антибіотиками, так і через деякий час після його завершення. До того ж симптоми дисбактеріозу у дитини після антибіотиків досить неспецифічні, їх легко сплутати з проявами інших захворювань, з ускладненням або рецидивом перенесеної інфекції: саме тому при появі будь-якого з наведених вище симптомів дитину потрібно якомога швидше показати лікарю-гастроентерологу.

Діагноз зазвичай встановлюють на підставі скарг і результатів огляду, але іноді лікар може розширити схему обстеження і призначити УЗД органів черевної порожнини, копрограму, аналіз метаболітів кишкової мікрофлори та бактеріологічне дослідження калу (аналіз калу на дисбактеріоз).

Відновлення кишкової мікрофлори у дитини після антибіотиків

Нормалізація кишкової мікрофлори у дитини після антибіотиків вимагає тривалої (не менше місяця) відновної терапії, в основі якої лежать дієта і застосування пре- і пробіотиків. В цілому, раціон дитини потрібно пильно контролювати, щоб якомога швидше вивести з нього продукти за появою перших ознак індивідуальної непереносимості.

Дієту дитини після антибіотиків необхідно збагатити речовинами, які створюють оптимальні умови для розвитку і функціонування кишкової мікрофлори. Такі речовини містяться в кисломолочних і злакових продуктах, бобових, зелені, фруктах, ягодах і овочах. Збагачення раціону такими продуктами на етапі початку терапії антибіотиками допоможе кишечнику легше перенести лікування й полегшити перебіг дисбактеріозу за умови його виникнення. Щонайкраще це завдання виконають пребіотики, котрі допоможуть розвиватися пробіотикам.

Так, для лікування низки патологій, наприклад, дисбактеріозу після антибіотиків, створені спеціальні препарати і дієтичні добавки з високим вмістом пребіотічних сполук, які так і називаються – “пребіотики”.

Пребіотики – природні сполуки (в основному, харчові волокна), які не перетравлюються у верхніх відділах травного тракту, але розщеплюються під дією мікроорганізмів товстої кишки з утворенням речовин, що підтримують зростання і розвиток нормальної кишкової мікрофлори. Найбільша кількість подібних речовин міститься у фруктах, овочах і кисломолочних продуктах. Пребіотики беруть активну участь у відновленні нормальної кишкової мікрофлори, оскільки створюють оптимальні умови для розвитку лакто-і біфідобактерій, власне пробіотиків.

Пробіотики в більш широкому сенсі – специфічні препарати або дієтичні добавки, до складу яких входять живі корисні бактерії. Коли такі бактерії потрапляють до кишечнику дитини, що пройшла курс антибіотиків, зростання патогенних мікроорганізмів пригнічується й баланс кишкової мікрофлори відновлюється до норми. Як джерело корисних мікроорганізмів (переважно лактобактерій) можна також використовувати деякі кисломолочні продукти.

Відновлення кишкової мікрофлори у дитини після антибіотиків: допоможе Біонорм

Одним з безпечних та ефективних варіантів реабілітації дитини після прийому антибіотиків є застосування Біонорма – препарату, що розробили фахівці Київського вітамінного заводу. Біонорм одночасно є джерелом харчових волокон (лігнін і целюлоза) та пребіотика (лактулоза).

Біонорм застосовується з метою нормалізації складу мікрофлори кишечника, оптимізації моторної функції шлунково-кишкового тракту, виведення з організму токсичних речовин, патогенних мікроорганізмів, продуктів їх розпаду та життєдіяльності. Завдяки лактулозі, котра входить до його складу, Біонорм сприяє розвитку корисних кишкових бактерій (лакто- і біфідобактерій), нормалізації обмінних процесів (обміну білків, жирів і вуглеводів), утворення і засвоєнню вітамінів, мікро- і макроелементів, стимуляції неспецифічного імунітету.

Біонорм чинить терапевтичну дію тільки в певній області шлунково-кишкового тракту, тому він не всмоктується і не викликає розвитку системних ефектів – це абсолютно безпечний у застосуванні препарат. Після курсу прийому Біонорма нормалізується робота органів травної системи та досить швидко усуваються всі негативні наслідки антибіотикотерапії у дітей та дорослих.

Необхідно приймати Біонорм за 1-1,5 години до або після їжі:

  • дітям старше 12 років – по 2-3 таблетки 3 рази на день;
  • дітям у віці 6-12 років – по 1-2 таблетки 3 рази на день;
  • дітям у віці 3-6 років – по 1 таблетці 3 рази на день.

Препарат приймають до нормалізації стану. Тривалість курсу – до 14 днів, але вона може бути змінена лікарем. Так само може бути призначений повторний курс прийому Біонорма, узгоджений з лікарем.

НА ЦЮ Ж ТЕМУ

Мікрофлора після прийому антибіотиків: симптоми, відновлення

Мікрофлора після прийому антибіотиків: симптоми, відновлення

З тих пір, як з’явилися антибіотики, було врятовано чимало життів: тривалий час саме інфекційні захворювання були головною причиною смертності серед дорослих та дітей. Але потім стало зрозуміло, що окрім терапевтичної дії, антибіотики викликають

Продовжити читання
Кишечник після прийому антибіотиків: тривожні сигнали, лікування

Кишечник після прийому антибіотиків: тривожні сигнали, лікування

Не тільки медичним фахівцям, але і свідомим пацієнтам сьогодні достеменно відомо: після лікування антибактеріальними препаратами вкрай важливо пройти ще один етап терапії – відновити мікрофлору кишечника після антибіотиків.

Продовжити читання
Лікування після прийому антибіотиків: симптоми дисбактеріозу, лікування

Лікування після прийому антибіотиків: симптоми дисбактеріозу, лікування

Антибіотики – препарати для лікування інфекційних захворювань, які використовуються настільки часто, що давно вже стали однією з реалій нашого повсякденного життя. Та антибіотик – не зовсім нешкідливий препарат, й після курсу терапії

Продовжити читання
ВИБАЧТЕ, ЩОБ НАДАТИ ВАМ ДОСТУП ДО ЦИХ МАТЕРІАЛІВ, МИ ПОВИННІ ПЕРЕКОНАТИСЯ, ЩО ВИ ЛІКАР. БУДЬ ЛАСКА, ВИБЕРІТЬ ВІДПОВІДІ НА ПИТАННЯ НИЖЧЕ:
Корисна мікрофлора кишечника синтезує:
Вітамін C Білірубін Коліцин В
ВИБАЧТЕ, ВАШІ ВІДПОВІДІ НЕ СПІВПАДАЮТЬ З ПРАВИЛЬНИМИ.