Харчове отруєння у дитини: симптоми, перша допомога, відновлення

Харчове отруєння у дитини: симптоми, перша допомога, відновлення

Crying little boy sitting on potty

Всім відомо, що їжа для дітей повинна бути якісною та свіжою – інакше виникає ризик харчового отруєння, котре, на жаль, трапляється досить часто. Як розпізнати харчове отруєння у дитини і допомогти йому, а також як відновити роботу травної системи після харчового отруєння у дітей? Давайте розберемося.

Що таке харчове отруєння у дитини

Харчове отруєння – отруєння організму, що виникає внаслідок споживання неякісних продуктів харчування, які забруднені мікробами та їх токсинами. Невелика концентрація мікробів і токсинів може викликати легке отруєння, високий рівень цих патогенів призводить вже до важкої інтоксикації. Оскільки в розвитку харчового отруєння беруть участь патогенні мікроорганізми, а на симптоми патологічного процесу впливають продукти їх життєдіяльності, це захворювання також називається токсикоінфекцію.

Найчастіше причиною розвитку токсикоінфекції стають неякісні молочні, м’ясні і рибні продукти, а також кондитерські вироби з кремом, в яких при дослідженні виявляються стафілококи, сальмонели тощо. Ще однією причиною харчової токсикоінфекції можуть бути недостатньо ретельно вимиті фрукти, овочі і ягоди, а також вживання брудної, непридатною для використання води. Справді, пік захворюваності харчовими отруєннями у дітей припадає на літо – спекотний період, під час якого швидко псуються продукти й дозрівають ягоди, фрукти й овочі.

Окремою формою харчового отруєння вважається інтоксикація організму токсичними рослинами, грибами і ягодами, які надзвичайно небезпечні для дітей.

Харчове отруєння у дитини: симптоми

Основні симптоми харчового отруєння пов’язані з подразненням токсинами слизової оболонки шлунково-кишкового тракту. До них найчастіше відносяться біль в животі, нудота, блювання та діарея (пронос). Два останніх симптому особливу небезпечні для дитини, оскільки з призводять до втрати великої кількості води, часом викликаючи важке зневоднення (дегідратацію) організму.

Із загальних симптомів, обумовлених всмоктуванням токсинів в кров, характерні наступні: слабкість, млявість, підвищена пітливість, головний біль. При важкому харчовому отруєнні можливе різке погіршення самопочуття, підвищення температури тіла, лихоманка й навіть судоми.

Симптоми харчового отруєння у дитини зазвичай виникають протягом перших годин після потрапляння в організм збудника або токсину. Варто зауважити, що діти молодшого віку переносять харчове отруєння важче, ніж старші, оскільки захисні функції їхнього організму ще не сформувалися належним чином.

Харчове отруєння у дитини: перша допомога

У випадку підозри на харчове отруєння у дитини необхідно терміново розпочати заходи по очищенню травного тракту від токсинів. Для цього, перш за все, треба промити шлунок. З цією метою дитині дають випити 1-2 склянки води (це може бути чиста кип’ячена вода або вода з додаванням невеликої кількості солі) та викликають блювоту, натиснувши кінчиком пальця на корінь язика. Цю процедуру потрібно повторювати до тих пір, поки вода, що виходить зі шлунка, не стане абсолютно чистою. Увага: промивання шлунка протипоказане дітям віком до 1 року.

Після промивання шлунка дитині треба дати препарат з класу ентеросорбентів – засобів, які зв’язують і виводять токсичні речовини, зігріти та заспокоїти. При харчовому отруєнні, що супроводжується блювотою і діареєю, необхідно давати дитині воду і регідратуючі засоби – це дозволить уникнути зневоднення і його важких наслідків.

Якщо після промивання шлунку стан дитини покращився, блювота та діарея припинилися, зазвичай можна обійтися без допомоги лікаря. Якщо нудота, блювота і діарея тривають, підвищилася температура, з’явилися судоми або порушилося свідомість – лікаря потрібно викликати негайно. Також обов’язково показати медичному спеціалісту дитину віком до 1 року за будь-якої тяжкості харчового отруєння.

При підозрі на харчове отруєння у дитини в жодному разі не можна давати дитині ліки (крім ентеросорбентів і регідратуючих препаратів), використовувати холодні або зігріваючі компреси на живіт, а також дозволяти що-небудь їсти.

Реабілітація після харчового отруєння у дитини

Після харчового отруєння організм дитини потребує грамотно проведеної реабілітації, головне завдання якої – відновити нормальну роботу органів травної системи, яка значно порушилася в результаті отруєння. Для цього рекомендується лікувальна дієта, часте пиття, а також курсове лікування з застосуванням препаратів з групи пре- та пробіотиків.

Головне: після харчового отруєння дитина повинна багато пити – просту питну або мінеральну негазовану воду, відвар шипшини, відвар квітів аптечної ромашки, неміцний зелений чай тощо. Іноді протягом декількох днів після харчового отруєння дитині потрібно давати регідратуючі засоби.

Лікувальна дієта також обов’язкова. Якщо лікар не призначив якусь іншу спеціальну дієту, в перші дні після харчового отруєння дитини годують овочевим бульйоном, кашею, приготовленою на воді, можна давати галети чи сухарі. Коли самопочуття маленького пацієнта покращиться, дієту розширюють звичними для дитини стравами, з акцентом на кисломолочній продукції.

Годувати дитину потрібно часто (6 разів на день), проте невеликими порціями. Їжа повинна бути теплою (не холодною і не гарячою), в перші дні рекомендується готувати страви у вигляді пюре; їх слід відварювати, запікати або готувати на пару. Смажена їжа протипоказана. З раціону дитини слід виключити жирні сорти м’яса і риби, всі види капусти, мариновані і консервовані продукти, а також будь-які види газованої води. Зрозуміло, що всі страви для дитини мають бути свіжими й виготовленими з продуктів, в яких ще не скінчився термін придатності.

Реабілітація після харчового отруєння у дитини: акцент на пребіотики

Для відновлення нормальної кишкової мікрофлори після харчового отруєння у дитини необхідно також застосувати пробіотики чи пребіотики. Пробіотики – це препарати на основі живих лакто-і біфідобактерій, які беруть участь в нормальній роботі травлення. Пребіотики – це продукти, або лікарські засоби чи дієтичні добавки, що забезпечують організм речовинами, життєво необхідними для росту і розвитку нормальних кишкових бактерій.

Прикладом ефективного пребіотика можна вказати препарат Біонорм – він постачає організм харчовими волокнами і лактулозою, завдяки чому швидко відновлюється баланс кишкової мікрофлори. Важливо що Біонорм є також ентеросорбентом, який сприяє вивденню з організму токсинів і додатково оптимізує функцію травлення.

Для лікування отруєнь у дітей Біонорм можна застосовувати, починаючи з трирічного віку. Препарат нетоксичний і не викликає звикання або розвитку побічних ефектів. Біонорм також можна використовувати в комбінації з іншими препаратами в складі комплексної терапії харчового отруєння у дітей.

Схема застосування Біонорма при харчовому отруєнні у дітей:

  • дітям старше 12 років – по 2-3 таблетки 3 рази на день;
  • дітям у віці 6-12 років – по 1-2 таблетки 3 рази на день;
  • дітям у віці 3-6 років – по 1 таблетці 3 рази на день.

Разову дозу потрібно приймати за 1-1,5 години до або після їди. Курс прийому визначає лікар з оглядом на стан дитини, віно може тривати до 14 днів. При необхідності для відновлення мікрофлори після харчового отруєння дитини за рекомендацією лікаря курс прийому Біонорма можна повторити. Приймають Біонорм за 1-1,5 години до або після їди.

НА ЦЮ Ж ТЕМУ

Ентеросорбенти для дітей: коли застосовувати, переваги і недоліки

Ентеросорбенти для дітей: коли застосовувати, переваги і недоліки

Комплектуючи домашню аптечку, кожна господиня орієнтується на особливості, стан здоров'я і потреби членів своєї сім'ї. Однак існує низка препаратів, які обов'язково мають увійти до складу кожної домашньої аптечки, особливо в сім'ях з дітьми. До цієї групи ліків...

Продовжити читання
Дитина отруїлася: чим отруїлася, симптоми, перша допомога

Дитина отруїлася: чим отруїлася, симптоми, перша допомога

Дбайливі батьки роблять все можливе для того, щоб їх дитина росла здоровою – вони намагаються захистити малюка від усіляких небезпек, і, звісно ж, годують його лише свіжими та корисними продуктами. Втім досить часто трапляються ситуації

Продовжити читання
Отруєння у дитини: види, симптоми, перша допомога

Отруєння у дитини: види, симптоми, перша допомога

Отруєння у дитини – на жаль, поширена ситуація. Справді, діти схильні все “пхати до рота”, й до того ж організм більшості дітей ще не досить добре сформований (особливо молодшого віку), щоб самостійно протистояти інтоксикаціям

Продовжити читання
ВИБАЧТЕ, ЩОБ НАДАТИ ВАМ ДОСТУП ДО ЦИХ МАТЕРІАЛІВ, МИ ПОВИННІ ПЕРЕКОНАТИСЯ, ЩО ВИ ЛІКАР. БУДЬ ЛАСКА, ВИБЕРІТЬ ВІДПОВІДІ НА ПИТАННЯ НИЖЧЕ:
Корисна мікрофлора кишечника синтезує:
Вітамін C Білірубін Коліцин В
ВИБАЧТЕ, ВАШІ ВІДПОВІДІ НЕ СПІВПАДАЮТЬ З ПРАВИЛЬНИМИ.